Concierge – fascynujący zawód z tradycjami

Czy słyszeli Państwo o funkcji concierge (pol. konsjerż)? Konsjerż to osoba, która zawodowo zajmuje się szeroko pojętym ułatwianiem życia klientów, wykonując dla nich zadania związane z różnorodnymi sferami życia. Prawda, że brzmi to atrakcyjnie? Ten zawód ma wielowiekowe tradycje i jego pierwotna forma z jednej strony ma dużo wspólnego ze współczesną, z drugiej zaś mocno się od niej różni. W tym artykule opiszemy jego ewolucję aż do chwili obecnej!

Geneza zawodu konsjerża

Zawód konsjerża miał swoją genezę w średniowieczu. Na początku konsjerż był osobą, która odpowiadała za zapalanie świec w zamku. Aby docenić zmysł organizacyjny osoby odpowiedzialnej za to zadanie, należy zdać sobie sprawę z ogromnej ilości pomieszczeń i dynamiki życia dworskiego oraz faktu, iż nie można było wówczas liczyć na automatyzację! Na konsjerżu spoczywała naprawdę ogromna odpowiedzialność, ponieważ gdyby w jakimkolwiek stopniu zaniedbał swoich funkcji, w pomieszczeniach zamkowych zapanowałby chaos!

Ponieważ zamkowy konsjerż był osobą znającą na wylot architekturę zamku oraz zwyczaje jego mieszkańców i gości, z czasem jego kompetencje uległy rozszerzeniu. W późniejszym etapie średniowiecza stał się zatem w zamku osobą odpowiedzialną za spełnianie nierzadko bardzo ekstrawaganckich życzeń gości. A że często były to wyjątkowo ważne persony, można śmiało stwierdzić, iż funkcja konsjerża miała wręcz znaczenie polityczne!

Konsjerż w XIX wieku – hotelowy „asystent od wszystkiego”

Po okresie średniowiecza zawód konsjerża na kilku wieków popadł w zapomnienie, następnie jednak odrodził się w dziewiętnastym wieku. Tym razem miejscem pracy konsjerża był hotel, gdzie pełnił on najpierw funkcję portiera i odźwiernego, następnie zaś osobistego asystenta ważnych gości. Podobnie zatem jak w późnym średniowieczu, musiał wówczas spełniać ich różnorodne życzenia. Mogło to oznaczać chociażby znalezienie idealnego miejsca na ważne spotkanie lub zdobycie niedostępnych już biletów na wydarzenie kulturalne.

Kim obecnie jest konsjerż?

W średniowieczu konsjerż pełnił funkcję asystenta gości zamkowych, w dziewiętnastym wieku zaś – hotelowych. Obecnie zaś z jego usług może skorzystać każdy, a jego kompetencje jeszcze bardziej się rozszerzyły. Teraz bowiem współpracuje z usługobiorcą przez dłuższy okres, wykonując zadania nie tylko doraźne, ale i długookresowe. Co więcej, wśród jego usługobiorców znajdują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy i instytucje.

Właściwie zakres kompetencji współczesnego konsjerża jest nieograniczony. Klient może zatem oddelegować mu część obowiązków związanych z prowadzeniem biznesu, lecz również i życiem prywatnym. Dlatego też konsjerż może pomóc w organizacji zaskakującego przyjęcia urodzinowego dla dziecka czy opiece nad członkiem rodziny. Może również zadbać o aspekty życia codziennego, którymi klient po prostu nie ma ochoty się zajmować, jak chociażby segregacja i wyrzucanie śmieci lub wychodzenie na spacer z psem.

Łatwo się domyślić, iż klientami konsjerży są przede wszystkim zapracowani przedsiębiorcy, którzy chcą zaznać chwili oddechu. Jednak z pomocy osobistych asystentów często korzystają także klienci, którzy wielu istotnych zadań nie mogą wykonać ze względów zdrowotnych, np. osoby niepełnosprawne i w wieku podeszłym. Podsumowując – zawód konsjerża obecnie posiada wręcz nieograniczony potencjał, jeśli chodzi o ułatwianie życia klientów.

W przygotowaniu artykułu pomógł portal brella.pl

Dodaj komentarz